• Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy

    Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy!

mok1m.jpg     Od piętnastu już z górą lat Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie jest organizatorem lub współorganizatorem imprez, których treścią jest przypominanie tradycji oraz obyczajów, których źródła sięgają początków państwowości polskiej – czasów Mieszka I, Bolesława Chrobrego i kolejnych królów koronowanych w Gnieźnie. Odbywające się w ostatni weekend lipca festyny historyczne „Koronacja Królewska” oraz turnieje łucznicze wpisały się na stałe w mok3m.jpg mok4m.jpgkalendarze imprez, przez co zyskały wielu wiernych uczestników oraz widzów.
    Znamy już datę Koronacji Królewskiej 2014. Odbędzie się ona 26 i 27 lipca, jak zwykle w Pierwszej Stolicy Polski. O szczegółach programu całego wydarzenia poinformował Prezydent Jacek Kowalski podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Zielonym Zapleczu MOK.


sobota, 26 lipca 2014

    - oficjalne otwarcie, poprzedzone korowodem historycznym prowadzonym ulicami Tumską, Warszawską, Moniuszki, Chrobrego, rozpocznie się 26 lipca około 12.00 przy Pomniku Bolesława Chrobrego. Następnie planujemy pokazy dawnych rzemiosł wraz z warsztatami wytwarzania biżuterii metodami historycznymi, prezentację technik filcowania - wykonanie kapelusza lub czapraka, pokazy koronacyjm.jpguzbrojenia, codziennych zajęć, gier i zabaw, prezentację życia w średniowiecznej osadzie, pokazy i możliwość poznania smaków średniowiecza. W programie uwzględnia się oprowadzenie gości po obozowisku wraz z degustacją potraw.
    - tego samego dnia, o 13.00 rozpocznie się VIII „Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu" (Plac Św. Wojciecha), a o 16.00 przeprowadzona zostanie bitwa „W obronie Wzgórza Lecha".
    - o 16.30 odbędzie się "Turniej o Miecz Bolesława Chrobrego", a tego dnia będą miały miejsce ponadto pojedynki jeden na jeden (eliminacje), gry, zabawy plebejskie, nauka tańców średniowiecznych dla gawiedzi,
    - między 21.30 a 22.00 w ramach Koronacji Królewskiej rozpocznie się widowisko z elementami światła i dźwięku. Będzie to premiera Tryptyku A.D. w wykonaniu Macieja Braciszewskiego i drużyny Walhalla.
    - na ul. Tumskiej, po koncercie. około 23.00 zaplanowano kino plenerowe (około 200 leżaków) i projekcję filmu historycznego „Królestwo Niebieskie”.

niedziela, 27 lipca 2014

    - od 10.00 - udostępnienie obozowiska zwiedzającym.
    - 11.00 - koncert muzyki dawnej,
    - 12.00 - przedstawienie dla dzieci o Lechu Czechu i Rusie.
    - 13.00 - finał turnieju o Miecz Bolesława Chrobrego
    - 14.00 - bitwa „W obronie Wzgórza Lecha”
    - 14.30 - pokaz szyków bojowych
    - 15.00 – „Całkiem niedawno, czyli mroki średniowiecza” spektakl teatru "Trójkąt" z Zielonej Góry.
     Koronacja Królewska to także okazja do podejmowania działań artystycznych inspirowanych historyczną tradycją Miasta Królów. Do Gniezna ponownie zawita prof. UAP Wiesław Koronowski, który razem ze swoimi studentami wykona rzeźbę z gliny przestawiającą jednego z królów koronowanych w Pierwszej Stolicy.
     Podczas tegorocznej Koronacji specjalny program został przygotowany dla dzieci i ich rodziców. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprosi do Wioski Piastowskiej, której zadaniem będzie aktywizacja artystyczna najmłodszych Polaków połączona z działaniami edukacyjnymi. Część z nich będzie realizowana w ramach projektu „W Pierwszej Stolicy – Ojczysty się liczy!” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, a będą to: warsztaty językowe „A wokoło tyle słów!” oraz zajęcia artystyczne „Rycerskie potyczki”.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Wiktor Koliński, MCIP