• Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy

    Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy!

logom.jpgW ramach przygotowań do kolejnej edycji „Koronacji Królewskiej” Miasto Gniezno ogłasza ogólnopolski konkurs na odtwórców ról Mieszka I i jego żony Dobrawy. Laureaci wystąpią w widowisku plenerowym, które będzie zwieńczeniem 2-dniowej imprezy. Selekcja będzie miała charakter 2-etapowy.


Kalendarium pozostałych imprez związanych z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski

Marzec – X Zjazd Gnieźnieński
Jubileuszowy, dziesiąty Zjazd Gnieźnieński (11-13 marca) zgromadzi przy grobie św. Wojciecha wybitnych intelektualistów i polityków zjednoczonej Europy.

Kwiecień - inauguracja obchodów krajowych
Pierwszy dzień obchodów (14 kwietnia) zaproszeni goście, członkowie Episkopatu Polski, przedstawiciele władz centralnych spędzą w Gnieźnie oraz na Ostrowie Lednickim. Dzień zwieńczy uroczysta premiera filmu dokumentalnego poświeconego rocznicy w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

Czerwiec – Międzynarodowa Konferencja Historyczna
Międzynarodowa konferencja naukowa "Władca jako chrystianizator. Od konwersji rodu panującego do stworzenia struktur Kościoła" z udziałem uczonych z Polski, Czech, Węgier, Słowacji, Niemiec i Włoch poświęcona zostanie roli władców w chrystianizacji Europy oraz państwotwórczej funkcji lokalnych Kościołów, których struktury prawne przyczyniały się do stabilizacji młodych, dopiero co kształtujących się organizmów państwowych w łacińskiej Europie od VI do XV stulecia.

Czerwiec-sierpień – Królewski Festiwal Artystyczny
12 weekendów, ponad 50 wydarzeń w ramach kilkunastu różnych eventów – tak w telegraficznym skrócie będzie przedstawiała się kolejna edycja Królewskiego Festiwalu Artsytycznego.  Trwający przez całe wakacje festiwal pozwala na wspólne odkrywanie „sześciu stanów skupienia Kultury” łącząc teatr, muzykę, literaturę, fotografię, sztuki plastyczne oraz film.

Lipiec – Koronacja Królewska
Najważniejszym wydarzeniem jubileuszowych przedsięwzięć w Pierwszej Stolicy Polski będzie Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska” (30-31 lipca). Motywem przewodnim jednej z największych imprez historycznych w tej części Europy będzie próba odtworzenia realiów wczesnopiastowskiego państwa  Mieszka I, a wieńczący ją spektakl teatralny opowie o okolicznościach podjęcia przez księcia Polan tej ważnej dla historii Polski decyzji.