• Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy

    Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy!

cast65m.jpg cast66m.jpg    Znamy wyniki II ogólnopolskiego konkursu do ról Mieszka I i Dobrawy, który odbył się w Gnieźnie między 18 a 20 marca 2016 r. W tę książęcą parę wcielą się Dawid Mieczkowski z Bydgoszczy i Urszula Tomczyk z Torunia.
    W dawnych czasach wyboru wodza i jego wybranki dokonywał Wiec. Jego rolę w II etapie castingu przejęła Komisja Konkursowa złożona ze specjalistów w dziedzinach danych konkurencji – tzw. Mistrzów. Każdy Mistrz oceniał swoją konkurencję przyznając kandydatom punkty od 1 do 10. Zwyciężyły osoby, które zdobyły najwięcej punktów w swojej kategorii. I etap castingu trwał do 29 lutego: kandydaci wysyłali swoje zgłoszenia drogą elektroniczną. Z kilkudziesięciu osób wybrano 10 – po 5 osób do roli Dobrawy i Mieszka I. Do pierwszej stolicy Polski zjechali z całego kraju, byli kandydaci m.in. z Rzeszowa, Brzegu, Torunia a nawet z Sanoka.
     Kandydaci do ról Mieszka i Dobrawy musieli spróbować swoich sił w kilku konkurencjach m.in. dosiad konia, wyplatanie, zaśpiew, władanie mieczem, toporem i włócznią, sesja zdjęciowa i próby teatralne.
    Zwycięzcy castingu do roli Mieszka I i Dobrawy wystąpią podczas widowiska historycznego „Chrzest Polski” podczas dwudniowego festiwalu kultury słowiańskiej 30 i 31 lipca w Gnieźnie.

 

Foto: Jerzy Andrzejewski oraz Fotostube