• 001

    Mapping, korony oraz tysiące turystów, czyli Koronacja Królewska 2017!

programm.jpgZ wielką przyjemnością przedstawiamy program Koronacji Królewskiej 2017:

piątek, 28 lipca 2017 roku
19:00 Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej z okazji 1020. rocznicy śmierci św. Wojciecha (Katedra gnieźnieńska).

sobota, 29 lipca 2017 roku
Plac Świętego Wojciecha
od 11:00 „Handel i wymiana towarów w piastowskiej osadzie”: prezentacja życia codziennego oraz kramów rzemieślniczych,

12:00 Korowód historyczny ulicami Starego Miasta prowadzony przez zespół „Huskarl”.

12:30 „Brama historii”: oficjalna inauguracja widowiska i prezentacja drużyn wojów przy pomniku Bolesława Chrobrego (plac im. Mikołaja Trąby). Otwarcie imprezy przez Prezydenta Miasta Gniezna, Tomasza Budasza,

od 12:45 Smaki średniowiecza: prezentacje i zmagania kulinarne,
    
od 12:45 „Fitness Pierwszych Słowian”: rywalizacje rodzinne w grodzie z Fitness Magiel,

12:45 „Dziwoludy” – koncert muzyki dawnej,

13:30 „Bitwa o most": krwawe starcie drużyn na miecze i topory,

14:00 „Oko w oko z sokołem”: pokazy i rozmowy na temat sokolnictwa,

15:30 „Za siedmioma wiekami": spektakl jarmarczny dla dzieci z dużą dawką humoru przygotowany przez Teatr Rozrywki „Trójkąt”,

15:50 Pokaz piekarniczy z wykorzystaniem żaren rotacyjnych,

16:50 „Wielka Bitwa w obronie Wzgórza Lecha”; pokaz szyków bojowych, walki w „Kręgu zdrady”,

17:30 Konkursy dla rekonstruktorów oraz publiczności: na największy brzuch, najdłuższe włosy, najpiękniejszy wianek, najdłuższą brodę oraz na „najsilniejszego wojownika z Pierwszej Stolicy Polski",

18:00 Pokaz woltyżerki konnej z elementami kaskaderskimi Bractwa Rycerskiego „Jastrzębiec” Gniezno,

18:40 Rozgrywki rugby z udziałem klubu Tytan Gniezno i pokaz rugby TAG dla dzieci,

19.00 „Fleurdelis” – koncert muzyki dawnej,

19:30 Warsztaty i prezentacja historycznych kół garncarskich Pracowni „Garncarnia" Marty Florkowskiej i Pawła Szymańskiego,

20:00 Zwiedzanie kościoła św. Jana Chrzciciela oraz klasztoru Ojców Franciszkanów z przewodnikiem OT „Szlak Piastowski” (zbiórka przy klasztorze),

20:30 Inscenizacja historyczna „Władcy dynastii Piastów” grupy „,Walhalla’’ oraz konkurs wiedzy historycznej dla publiczności pod pomnikiem B. Chrobrego,

21:00 Fireshow – taniec ognia (plac im. Mikołaja Trąby),

ok. 21:15 Animowany spektakl wyświetlany na elewacji Katedry „Historia Gniezna - Pierwszej Stolicy Polski”, wykonany w technologii 3D video mapping (plac im. Mikołaja Trąby).

niedziela, 30 lipca 2017 roku
Plac Świętego Wojciecha
10:30 „Handel na Szlaku Piastowskim”: prezentacja kramów kupieckich, uzbrojenia, codziennych zajęć oraz gier i zabaw plebejskich,

11:00 XI Turniej Łuczniczy „O Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu”,

11:00 Gimnastyka słowiańska z Fitness Magiel,

12:30 „Muzyczne podróże”: prezentacja dźwięków muzyki dawnej w wykonaniu Martyny Bacik,

13:00 Pokaz wybijania monet połączony z żywą lekcją historii,

13:00 i 14:00 Zwiedzanie Katedry z przewodnikiem OT „Szlak Piastowski”,

13:30 Sokolnicze tajemnice ornitologii: prezentacja drapieżnego ptactwa,

14:00 Warsztaty z kaligrafii – precyzja i sztuka pisania gęsim piórem,

14:20 Turniej walk „O miecz Bolesława Chrobrego”,

15:20 Konkursy i zabawy dla publiczności z nagrodami,

16:00 „Walki Mocarzy” – odwaga, siła i spryt: zapasy średniowieczne z udziałem klubu Zenith BJJ – „Walka Gniezno”,

16:30 Wielka bitwa w obronie Wzgórza Lecha oraz Bitwa Armii Kartonowej z Armią Królewską,

17:00 „Jak chłopak zostawał rycerzem”: przedstawienie z dużą dawką humoru przygotowane przez Drużynę Najemną „Wici”,

17:40 Pokaz woltyżerki konnej z elementami kaskaderskimi Bractwa Rycerskiego „Jastrzębiec” Gniezno,
 
Ponadto:
- warsztaty edukacyjne z Muzeum Początków Państwa Polskiego, (sobota 12:00-18:00);
- stanowisko Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z ofertą dla osób niewidomych, (niedziela 12:00-18:00);
- „Ależ królu, co z książkami?”: program edukacyjny Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna (sobota 12:00-15:00);
- gry i zabawy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną (niedziela 10:30-13:00);
- „Zrób z nami fantastyczną zbroję z kartonu!”: warsztaty ze Stowarzyszeniem „Fantasmagoria”, (sobota od 15:00 do 19:00, niedziela 13:00-16:30).

A także:
Strefa czytania dla dzieci, strefa fotograficzna, rzeźbienie w glinie z „Brygadą Pigmaliona", zabawy dla dzieci przygotowane przez „Zagrodę Kmiecia", gastronomia dla gawiedzi, żywe lekcje historii, inscenizacje biesiad, pasowania na rycerza oraz damę dworu wraz z wręczaniem glejtów, prezentacje łaźni średniowiecznej, nauka tańca ludowego z Fitness Magiel dla dzieci, prezentacja współczesnej broni kolekcjonerskiej Stowarzyszenia „Zbrojownia" Poznań. W trakcie imprezy przygrywały będą zespoły muzyki dawnej: „Huskarl”, „Dziwoludy”, „Fleurdelis” oraz solistka Martyna Bacik.

Uwaga! Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie Koronacji Królewskiej. Godziny poszczególnych punktów programu podano orientacyjne.