• Turnieje, widowiska, koncerty. Koronacja 2019 za nami!

    Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy już za nami!

emnildam.jpg Kolejną niezwykłą kobietą, której sylwetkę chcielibyśmy przybliżyć wam w związku z tegoroczną Koronacją Królewską, jest trzecia żona pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, słynąca z roztropności i dobrego serca. 

Emnilda, córka słowiańskiego księcia Dobromira, została w latach 987-989 trzecią z kolei żoną Bolesława Chrobrego. Praktycznie, całą naszą niewielką wiedzę o jej życiu czerpiemy z kronik Thietmara i Galla Anonima. Obaj jednoznacznie wskazują na jej wielką dobroć i zbawienny wręcz wpływ jaki wywierała na znanego z porywczego charakteru męża.

Anegdotycznie wręcz brzmi opowieść Gallowa o wyrywaniu przez księżnę z rąk pachołków skazańców i zachowywanie ich przy życiu pod strażą bez wiedzy Bolesława, a kiedy indziej za jego milczącą zgodą. Gdy książę żałował swojej, podjętej pod wpływem emocji decyzji, Emnilda odwołując się do charakterystycznych dla epoki zachowań symbolicznych, biorąc całą winę na siebie, padała do nóg księciu i w ten sposób wymuszała na mężu przywrócenie jego łaski niedoszłym skazańcom. Bolesław zaś ją obejmując i całując, rękoma podnosił z ziemi i pochwalał jej cnotliwy podstęp, a raczej dzieło miłosierdzia. W podobny sposób wyraża się o wspaniałej księżnie Thietmar pisząc, że niestateczny umysł swojego męża ku dobremu zawsze kierowała...

Urodziła przynajmniej piątkę dzieci: dwóch synów – Mieszka i Ottona oraz trzy córki, z których jedna została ksienią w klasztorze, druga żoną grafa Hermana, trzecia zaś małżonką syna księcia Włodzimierza. Wydaje się jednak, że aktywność księżnej nie ograniczała się tylko do spraw rodzinnych i pozytywnego oddziaływania na mającego trudny charakter męża. Jeden niezwykle skromny passus z Kroniki Thietmara zdaje się wskazywać na jej obecność w życiu politycznym państwa. Podczas zjazdu w Merseburgu, podczas którego Bolesław i Henryk II zawarli pokój oraz doszło do zaślubin Mieszka II z Rychezą, niemiecki król otrzymał bogate dary od polskiego księcia oraz osobne od jego małżonki Emnildy. Jest to znak aktywnego udziału naszej bohaterki w tym ważnym z politycznego punktu widzenia wydarzeniu.

Koronacja Królewska już 28 i 29 lipca w Gnieźnie! Zapraszamy!