• Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy

    Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy!

organym.jpgWydarzeniem bezpośrednio poprzedzającym tegoroczną Koronację Królewską będzie niezwykły koncert organowy w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie pod Patronatem Prymasa Polski Wojciecha Polaka.

Wystąpią Maciej Sikała (saksofon) oraz Bogusław Grabowski (organy). W repertuarze wiele klasycznych utworów w ciekawych interpretacjach: Johann Sebastian Bach „Piece d’Orgue”, „Dzisiaj pozdrawiamy Maryjo Ciebie” – improwizacja na saksofon i organy, „Salve Regina” czy „Bogurodzica”. Wstęp oczywiście wolny.

Maciej Sikała to polski saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, pedagog. Nagrywał i koncertował z Lesterem Bowiem, Reggiem Workmanem, Dolphem Castelano czy Milesem Griffithem. W kwietniu 2004 roku wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty Billy Harpera. Koncertował w Niemczech, na Litwie, w Rosji, Mołdawii, Francji, Rumunii, Bułgarii i Macedonii.

Bogusław Grabowski to organista i kompozytor, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 1985 główny organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach w Niemczech, Anglii, Francji, we Włoszech, w Szwajcarii, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie, w Chorwacji i Rosji. Nagrał kilkanaście płyt z muzyką organową, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami. Specjalista z zakresie projektowania, budowy oraz konserwacji organów.

Kiedy? 27 lipca 2018 (piątek), o 19.00.