• Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy

    Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy!

koronacja3m.jpg    Już w sobotę, 27 lipca 2013 roku w Gnieźnie odbędzie się kolejna edycja widowiska plenerowego „Koronacja Królewska” - jednej z największych tego typu imprez rekonstrukcyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, wizytówki Pierwszej Stolicy Polski każdego roku odwiedzanej przez wielu turystów oraz rekonstruktorów: drużyn wojów, rzemieślników i artystów z całej Polski. O szczegółach wydarzenia na specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się pod pomnikiem Bolesława Chrobrego poinformowali Prezydent Jacek Kowalski wraz z Zastępcą Czesławem Kruczkiem.
    Bohaterem tegorocznej „Koronacji” będzie Mieszko II, syn Bolesława Chrobrego, koronowany w Gnieźnie w 1025 roku. Widowisko oparte na historii drugiego króla Polski ponownie przygotuje i wystawi Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli. Spektakl rozpocznie się o 22.20 na ul. Tumskiej.
    Wyjątkowym wydarzeniem będzie także koncert Anny Faber z zespołem przy pomniku Bolesława Chrobrego o 21.00. Artystka ta posiada w swoim dorobku niezliczoną ilość koncertów i recitali zarówno w Polsce jak i w całej Europie. Zajmuje czołowe miejsce wśród światowych „Gwiazd Harfy”. Absolwentka Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny) im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również absolwentką Studium Pedagogicznego tejże Uczelni. Anna Faber poprzez swoją ekspresję artystyczną, energię i niepowtarzalny styl gry – nazywana koronacja1m.jpg koronacja2m.jpgjest „Czarodziejką Harfy”. Odważnie podejmuje zupełnie nowe przestrzenie brzmieniowe dla harfy, co powoduje, że instrument ten przestaje być postrzegany wyłącznie klasycznie. Nagrodzona została Specjalną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „w uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej”.
    Plac św. Wojciecha po raz kolejny zamieni się w średniowieczne obozowisko, pełne atrakcji dla miłośników historii. Dla dzieci i młodzieży przygotowano specjalne warsztaty. Nie zabraknie i stałego punktu programu: VII Turnieju Łuczniczego o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu.
    Ponadto w bogatym programie imprezy: wystawa Romana Derbicha „Sugestie graficzne: rozety i mandale”, pokazy Gnieźnieńskiej Chorągwi Rycerskiej oraz pokaz specjalny filmu „Wyspa władców”.
    Patronat honorowy nad „Koronacją” objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak. Serdecznie zapraszamy!