koronacja1m.jpg    Gronostaje i purpura, kondukt z pochodniami po zmroku oraz żywa historia – to wszystko towarzyszyło niezwykłemu wydarzeniu, jakim bez wątpienia była inscenizacja Koronacji Mieszka II na Króla Polski. Zrealizowana z niemałym rozmachem i dobrym smakiem była niewątpliwie głównym punktem sobotniego cyklu wydarzeń, których tematem przewodnim było spotkanie z historią, tradycją i kulturą polskich wieków dawnych.
     koronacja1m.jpg Lipcową przygodę z rycerzami, królami i rzemieślnikami zorganizowaną pod patronatem Prezydenta Jacka Kowalskiego rozpoczął oczywiście VII Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu. Tuż po jego zakończeniu na podkatedralnym Placu św. Wojciecha zaroiło się przede wszystkim od zwiedzających, przybyłych by obejrzeć rozliczne atrakcje przygotowane dla nich przez organizatorów: Urząd Miejski w Gnieźnie oraz Miejski Ośrodek Kultury. A tych było co niemiara. W namiotach i na stoiskach przyjrzeć się można było pracy rzemieślników, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy wyczarowywali istne cuda z prostych i naturalnych surowców. Przez większość popołudnia widzowie podziwiali także pokazy walk różnej maści wojowników. Swoją sprawnością, śmiałością i odwagą popisywali się wojowie piesi. Można było również wziąć udział w licznych konkursach, atrakcjach dla dzieci oraz skorzystać z bogatej oferty stoisk z miodem, pieczywem czy serami.
       koronacja1m.jpg koronacja2m.jpgWspaniały koncert wieczorową porą zaprezentowała „Czarodziejka Harfy" Anna Faber. Wraz z zespołem „Blue Harp", który zapewnił artystce akompaniament gitary basowej, skrzypiec, fletu i perkusji zabrała gnieźnieńską publiczność w magiczną podróż. Połączenie melodii celtyckich, indyjskich czy klasycznych i wspaniałego, słodkiego dźwięku harfy płynących u stóp pomnika Bolesława Chrobrego zaowocowało przepięknym i niepowtarzalnym widowiskiem.
    koronacja1m.jpg koronacja2m.jpg Największym jednak zainteresowaniem cieszyła się rozpoczęta wieczorową porą inscenizacja koronacji Mieszka II. U stóp majestatycznej Katedry Teatr Terminu A Quo z Nowel Soli przedstawił losy kraju od śmierci Bolesława Chrobrego, do koronacji jego syna. Jest to kontynuacja cyklu inscenizacji kolejnych, ważnych wydarzeń z historii Polski związanych z Gnieznem. Świetne przygotowanie oraz dobra realizacja sprawiły, iż ta lekcja historii z pewnością utkwi w pamięci gnieźnian na długie lata.

 

koronacja1m.jpg koronacja2m.jpg koronacja1m.jpg koronacja1m.jpg koronacja2m.jpg koronacja1m.jpg koronacja2m.jpg  koronacja2m.jpg koronacja2m.jpg